7 tipů jak ochránit své zdraví

7 tipů jak ochránit své zdraví

Všimli jste si, že někteří lidé onemocní častěji? Že doba rekonvalescence trvá občas déle, než je obvyklé?  A že se někdy běžné nachlazení překlene do chřipky, anginy či jiného onemocnění?  Za to může imunita!

Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím váš zdravotní stav je právě imunitní systém. Bez imunitního systému by vaše tělo nemělo ochranu před různými infekčními bakteriemi, viry, houbami či toxiny. Naštěstí, správně fungující imunitní systém je účinnou zbraní k ochraně vašeho organismu.

A právě proto jsme si dnes pro vás připravili pár úplně základních pravidel, jak ochránit svou imunitu. Tady jsou:

Pravidlo číslo jedna: Myjte si ruce!
Osobní hygiena. Od dětství posloucháme, že je potřeba si mít ruce mýdlem před každým jídlem, čistit si zuby, pravidelně se sprchovat. Ale ruce na srdce. Opravdu si myjete ruce po každé návštěvě toalety, po příchodu domů, před každým jídlem? Zvláště během chřipkového období je toto základní pravidlo jedno z nejdůležitějších pro imunitní systém vůbec! Jak jednoduché, co?

Pravidlo číslo dvě: Naučte se zvládat stres
Všimli jste si, že po velkém stresovém zatížení zpravidla onemocníte? Chronický stres je jedním z klíčových protivníků imunitního systému. Stres nezpůsobí pouze to, že se cítíte špatně. Stres trvale oslabuje imunitní systém a tím dochází k chybným „krokům imunity“, které ve svém důsledku způsobují vznik různých vážných onemocnění.
Až se příště budete cítit špatně, zastavte se, zeptejte se sami sebe, jestli je nějaká souvislost mezi vaším fyzickým a psychickým stavem. Nezapomínejte na své přátelé, rodinu, dopřejte si více času na své koníčky a hlavně nezapomeňte odpočívat.

Pravidlo číslo tři: Jezte zdravě
Je fajn vědět, co je obsaženo v potravinách, které jíte. Stáhněte si do mobilu aplikaci, která Ečka ještě ano a která už ne! Skvěle má zpravován například časopis Dtest.
Za zmínku také stojí web www.potravinynapranyri.cz, který spravuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Budete překvapeni, kolik produktů od zavedených značek tu objevíte jako nevyhovující.
A v neposlední řadě, přestaňte šetřit na jídle. Pravidelně likvidujte obsah lednice. Pokud objevíte nahnilé ovoce, zeleninu, prostě je vyhoďte. Neplatí, že pokud odkrojíte kousek, vše je v pořádku. Naopak, čím více obsahují vody, tím více jsou patogenní. Tzn. nahnilou jahodu vyhoďte celou, mrkev můžete odkrojit.

Pravidlo číslo čtyři: Jděte spát před půlnocí
Uvědomili jste si, že to co nenaspíte do půlnoci, už nedohoníte? Ideální doba spánku je minimálně 7,5 hodiny a při dlouhodobější absenci spánku se zvyšuje riziko oslabení imunity. Nehledě na to, že je vědecky dokázáno, že lidé s nedostatečným počtem naspaných hodin jsou obéznější. 

Pravidlo číslo pět: Vymyslete si alespoň jeden rituál
Věděli jste, že stereotypní opakování na předem daných pravidlech je to nejúčinnější pro vaši vnitřní pohodu? A vnitřní pohoda je zas důležitá pro funkční  imunitu. Takže stereotyp může mít pro vaši psychiku v některých případech naopak blahodárný účinek. Stačí jen málo, třeba každý den místo televize pár stran dobrého čtení před spaním, 3x týdně pohyb, víkendové výlety, nové záhonky na zahradě…
Mimochodem, i dospělí mohou mít kroužky jako děti! Toužili jste se naučit hrát na klavír? Chtěli jste stepovat? Malovat? Zpívat ve sboru? Vždyť nikdy není pozdě na to začít. Tak začněte!

Pravidlo číslo šest: Zůstaňte aktivní
Bohužel, je to tak. Zdravě se stravovat a vést aktivní život se vždy vyplatí. Cvičení vám pomáhá snížit tělesnou váhu, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje energii. To vše posiluje váš imunitní systém a snižuje výskyt nachlazení, chřipky, či jiných onemocnění. Navíc, pokud jste venku, dodáváte do těla tak potřebný vitamín D. A s tím souvisí i dobrá psychická pohoda, neboť nejnovější výzkumy opět potvrdili, že fototerapie je důležitou součástí léčby depresí.

Pravidlo číslo sedm: Spolehněte se na selský rozum vašeho těla
Možná to zní divně, ale ty nejobyčejnější věci fungují nejlépe. Přestaňte objevovat objevené a poslouchejte svůj selský rozum. Neřešte věci vědecky. Vykašlete se na zkoušení nových diet, stravování 5x denně, detoxikační kůry, nesmyslné doplňky stravy… a poslechněte vaše tělo.
Protože každý jsme unikátní chemická laboratoř a co funguje na jednoho, nemusí na druhého. Jezte tedy zdravě, když máte hlad, zbytečně se neomezujte, změňte životní styl. Jedině to bude mít trvalý efekt a vy budete spokojení a tak bude spokojená i vaše imunita!

A možná si říkáte, co více můžete pro vaši imunitu udělat? Pravidelně pijte Kombe!
Kombe je unikátní kombinací extraktu pravého korejského červeného ženšenu a jujuby. Tento ženšenový čaj obsahuje nejkvalitnější ženšen.  Jujuba posiluje už tak silný účinek ženšenu a je navíc zdrojem vitamínů, minerálů a esenciálních aminokyselin.
Účinky ženšenového čaje Kombe jsou mimořádně komplexní právě proto, že je schopný kontrolovat váš imunitní systém a vše vyvážit tak, aby vaše tělo fungovalo správně. Tzn., že skvěle funguje i pro lidi se zvýšenou imunitou!
Pravidelným popíjením Kombe může vaše imunita i nadále kvalitně plnit svou důležitou funkci a chránit vás před vznikem infekčních i civilizačních onemocnění.
Mimochodem, věděli jste, že ženšen se řadí mezi superpotraviny a je nejúčinnějším adaptogenem na světě?