Když radí profesionál: Jak zhubnout

Když radí profesionál: Jak zhubnout

Jana Kroupová, certifikovaná koučka, vás provede jednoduchým návodem, jak zhubnout. Nechcete?

1. Než se do celé věci pustíte, nejdříve si ujasněte, proč nějakou změnu vůbec chcete. Opravdu jste to vy sama, kdo chce pracovat na změně? Je důvodem vaší případné nespokojenosti právě vaše postava, nebo to souvisí s něčím jiným? Pokud shledáte, že změnu chcete vy a ne někdo jiný, přistupte k dalšímu kroku.

2. Ať už půjdete na věc jakkoliv, např. začnete úpravou jídelníčku, přidáním více pohybu, vezmete si na pomoc trenéra, zapojíte kamarádku, nebo se rozhodnete zvládnout hubnutí sama, stanovte si konkrétní cíl. K jeho sestavení se můžete inspirovat třeba u Robina Sharmy a postupovat podle parametrů skrývajících se pod zkratkou SMART.             
Specifický cíl jako např. obléknout si pohodlně vaše oblíbené kalhoty, než „zhubnout několik kilogramů“, vám pomůže zaměřit se na to důležité a nebudete tolik svázáni myšlenkou hubnutí.                                                                                            

Konkretizovat cíl vám mohou pomoci např. tyto otázky: Co vaším úsilím získáte? Jak to bude vypadat, až cíle dosáhnete? Kdo všechno si změny všimne? Měřitelný cíl vám umožní sledovat váš postup k jeho dosažení? Jak a jak často si budete ověřovat, že se k němu blížíte? Můžete se v tomto případě např. měřit nebo zkoušet kalhoty. Když se budete cítit lépe, jak konkrétně vám bude? Zkrátka jak poznáte, že se blížíte k cíli?                                                                    
Ambiciózní v tomto případě znamená, zda je pro vás váš stanovený cíl dostatečně atraktivní, lákavý nebo důležitý. Jednoduše jestli vám stojí za to pro něj něco udělat.                          Reálný cíl, který můžete svým úsilím ovlivnit, vás vyvaruje pocitu, že svého cíle nemůžete nikdy dosáhnout. Nemusíte za pár měsíců či týdnů změnit šatník o několik velikostí. Takto radikální změny většinou nemají dlouhého trvání a často vedou k JOJO efektu. Stanovte si proto, co skutečně zvládnete. Říkejte si: "to je snadné, to mohu".                                                                                   
Time z angl. jako časově ohraničený cíl je dalším předpokladem k dosažení úspěchu. Vaším časovým horizontem bude tentokrát asi začátek léta, ale může to být samozřejmě i jinak.                                                                                                            

3. Udělejte si plán. Při jeho plnění postupujte krok za krokem, změny a úspěchy si zaznamenávejte. Záznamy slouží zaprvé jako motivace, můžete se podívat na své pokroky a zadruhé to co si zapíšete, na to nemusíte neustále myslet.                                                

4. Co dělat když motivace pokulhává? Je snadné se nadchnout pro nějakou myšlenku, těžší je vytrvat. Jedním z postupů ke zvládnutí změny v návycích je podle Lea Babauty vytvoření si závazku. Řekněte o svém závazku rodině a přátelům, kteří vytvoří pro vás pozitivní tlak zvenčí.       

5. Podpořte své úsilí. Co dalšího ještě ke změně potřebujete? Může vám někdo pomoci? Najděte někoho, kdo se k vám přidá. Ve dvou se to lépe táhne.                                         

6. Odměňte se. Každý pokrok oslavte. Najděte si pro vás příjemný způsob odměny třeba v podobě vany plné pěny, masáže nebo procházky.                                 

7. Nezapomeňte se smát a brát vše s humorem. I když vše není dokonalé, můžete se mít báječně, a být se sebou spokojené.
Pokud se do nastavení změn nakonec pustíte, a nové zvyky zahrnete do svého životního stylu, máte šanci, že příští rok na jaře už žádné změny dělat muset nebudete.

Zdroj:
Simon Sinek - Začněte s proč. Jan Melvil Publishing, 2009                                                                                          
Robin Sharma - Mnich, který prodal své ferrari, Rybka Publishers, 2009                                          
Leo Babauta - Zen a hotovo. Jan Melvil Publishing, 2010

Mgr. Jana Kroupová, kouč, člen ICF
Coaching excellence
Tel.: +420 602 44 20 21
jana@coachingexcellence.cz
www.coachingexcellence.cz
cz.linkedin.com/in/janakroupova/                                                                                        

P.s. Víte, že KOMBE pomáhá v hubnutí? Přečtěte si zde!